- Badania laboratoryjne – jak się poprawnie przygotować? -

 

Badania laboratoryjne krwi są ważnym narzędziem w pracy dietetyka. Dostarczają szeregu ważnych informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Cały proces diagnostyczny składa się z trzech etapów, na poziomie każdego z nich możliwe jest wystąpienie błędów. Jednak na pierwszym poziomie błędy zdarzają się zdecydowanie najczęściej.

  1. Przedanalitycznego -> to na ten etap mamy sami wpływ
  2. Analitycznego -> oznaczenie w laboratorium
  3. Postanalitycznego -> wydanie wyników badań i ich właściwa interpretacja

 

Największy wpływ na jakość uzyskanych wyników krwi mamy właśnie my sami. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się w celu zminimalizowania tych błędów.

 

Na co należy zwrócić uwagę mając w planach badanie biochemiczne krwi:

  1. Godzina pobrania krwi -> Zalecane jest, aby krew do pobrania była oddawana w godzinach porannych (najlepiej 7-9). Oprócz tego, że w tych godzinach najłatwiej jest nam być na czczo, to również w tych godzinach następuje pulsacyjne w rytmie dobowym wydzielanie hormonów (w tym np. hormonów przysadki – TSH). Hormony są w naszym organizmie wydzielane w zależności od pory dnia, aktywności fizycznej, towarzyszących emocji czy nawet pory roku. W przypadku badania poziomu kortyzolu (potocznie hormonu stresu) pora pobrania próbki krwi również ma ogromne znaczenie. W tym wypadku na pobranie krwi warto udać się w okolicach godziny 8 -> wtedy też stężenie kortyzolu jest największe i najbardziej istotne diagnostycznie. W przypadku tego hormonu nawet kłótnia w kolejce czy nieprzespana noc ma ogromne znaczenie i może zaburzać wyniki. Dodatkowo nie należy wykonywać badania krwi podczas choroby, chyba że naszym celem jest sprawdzenie pierwszej linii obrony -> białych krwinek, które w tym okresie będę podwyższone i jest to naturalna odpowiedź naszego organizmu.
  2. Dieta -> Na badanie w większości przypadków należy zgłosić się na czczo, po co najmniej 12-godzinnym poście i lekkostrawnej kolacji. Jeśli w daniu kolacyjnym pojawi się duża ilość tłuszczu w badaniu ujawnią się one w postaci niestrawionej zaburzając tym samym wyniki. Diety nie należy zmieniać diametralnie przed badaniem, to również spowoduje że otrzymane wyniki krwi będą zaburzone. Zarówno przejadanie się jak i głodzenie się w dzień poprzedzający badanie krwi odbije się na wynikach. Przed badaniem nie powinniśmy również spożywać kawy, herbaty ani soków, właściwie wskazana będzie jedynie 1/2 szklanki wody. Wszystkie przyjmowane leki, powinno zażywać się po badaniu krwi. Preparaty i mieszanki ziołowe należy odstawić od 3 dni 5 dni przed badaniem. Alkohol również należy odstawić na minimum 3-5 dni przed badaniem krwi.
  3. Punkt pobrań -> Obecne krew można oddać w wielu miejscach od szpitali po prywatne punkty. Wybierając punkt pobrania warto zwrócić uwagę na punkty, które posiadają bezpośrednie laboratorium. Próbka krwi nie musi wtedy pokonywać dalekiej drogi i ma to wpływ na takie parametry jak, m.in.: OB, poziom potasu. Badanie krwi najlepiej zawsze wykonywać w tym samym laboratorium, mamy wtedy możliwość porównywania otrzymanych wyników na bieżąco.
  4. Cykl miesięczny -> W przypadku kobiet dzień cyklu ma bardzo ważne znaczenie. Bardzo podatne na wahania w trakcie cyklu są hormony płciowe. W zależności od tego co chcemy sprawdzić badania warto wykonywać w odpowiednim dniu cyklu menstruacyjnego. Aby lekarz mógł odpowiednio zinterpretować wyniki płciowe warto pamiętać dzień cyklu, w którym badanie były wykonywane. Podczas krwawienia miesięcznego nie wskazane jest wykonywanie badań krwi.

 

Poniżej zamieszczam parametry, na które wpływ ma bycie na czczo podczas badania:

 

Od Ciebie i Twojego przygotowania do badań laboratoryjnych w największym stopniu zależy otrzymany wynik. Możesz zjeść tłusto dzień przed i otrzymać zawyżone wyniki cholesterolu i trójglicerydów czy zjeść dużą ilość słodyczy na wieczór, a w wynikach badań z porannego pobrania zobaczysz, że masz stan przedcukrzycowy. Tych błędów należy się wystrzegać, nie stracisz dzięki temu pieniędzy na badania, które przez nieprawidłowe przygotowanie się będą musiały zostać powtórzone.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
<<< Powrót